Borůvkobraní – Borovany

Jedná se o ojedinělou, obvykle červencovou, gastronomickou akci v celé České republice. Zjistíte, co všechno se dá vyrobit z borůvek, a věřte tomu, že některé výrobky jsou opravdu unikátní a dokonale Vás překvapí. Pokud se cítíte ve formě a budete chtít vyzvat ostatní účastníky v soutěži o nejvíce spořádaných borůvkových knedlíků, je to tip právě pro Vás.

Město Borovany leží 17 kilometrů od Českých Budějovic. Jeho historie sahá do 12. století a je spjata s rody Vítkovců, Rožmberků, Švamberků, Habsburků a Schwarzenbergů. Zdejší klášter řádu augustiniánů byl zrušen v roce 1785. Z místních památek zaujme zámek postavený ve francouzském stylu, žulový pranýř a mnoho venkovských usedlostí v podobě uzavřených přízemních zděných staveb dlouhé úzké dispozice, jejichž průčelí obytného stavení je zakončeno vykrajovaným štítem. Ve městě je každoročně v červenci pořádaná ojedinělá gastronomicko-kulturní akce – Borůvkobraní, při které se vše točí kolem borůvek. Je při něm pořádána soutěž v pojídání borůvkových kynutých knedlíků a koláčů či mistrovství světa v chytání borůvek do pusy. V místních restauracích se točí borůvkové pivo a rozlévá borůvkový likér i pálenka a je pochopitelně podáváno borůvkové menu. Zájemci o pěstování kanadských borůvek mohou získat cenné rady od zkušených pěstitelů nebo se dozvědět borůvkové recepty na rozmanité jihočeské pochoutky. Na jarmarku lze zakoupit borůvkové džemy, lívance, koláče, kremrole, borůvkové portské víno, náušnice, hrníčky a další dárkové předměty. Akci doprovází ukázky lidových tradic a folkloru, v bohatém doprovodném programu pro děti i dospělé lze navštívit tvůrčí výtvarné borůvkové dílny, různé výstavy, koncerty, přednášky, divadelní představení pro děti a soutěže. Otevřená je i ukázková borůvková zahrada, kde si lze koupit sazenice zahradních borůvek.

Jak se dostat na místo veřejnou dopravou?

  • Do Borovan jezdí z Českých Budějovic několik linek meziměstské dopravy z autobusového nádraží. Linky mají zastávku v blízkosti náměstí v Borovanech, odkud je to již jen několik desítek metrů do areálu kláštera, kde je akce pořádána. Do Borovan se můžete dostat také vlakem z Českých Budějovic (směr České Velenice). Trať prošla v nedávné době zásadní rekonstrukcí a používaná vozidla jsou jedna z nejmodernějších, která jsou v síti ČD nasazována, nicméně nádraží stojí stranou města a pro cestu na festival je třeba využít turistického značení červené barvy.

Adresa / Location: