Informační centrum Jaderné elektrárny Temelín (zámeček Vysoký Hrádek)

Elektrárna je rozporuplnou dominantou celého kraje. Její informační centrum ukazuje nejen bezpečnost celého komplexu, ale také důvody, proč je jaderná energie pro naši republiku, kde chybí dravé horské řeky a silný vítr, tak důležitá. Zároveň návštěvníkům vysvětluje základní problematiku jaderné energetiky.

V bezprostřední blízkosti Jaderné elektrárny Temelín, ve vzdálenosti 24 kilometrů severně od Českých Budějovic, pět kilometrů jižně od Týna nad Vltavou v jižním výběžku Píseckých hor se nalézá renesanční zámeček Vysoký Hrádek, kde je umístěno Infocentrum temelínské elektrárny. K zámku od severu přiléhá park se dvěma rybníky upravený v 19. století. V historických záznamech se hovoří, že vladycký dvůr, přestavěný na tvrz a později na zámeček vlastnili páni ze Březí a později vladykové z Býšova a až do roku 1825 Malovci z Chýnova. Poté přešel na neurozené zbohatlíky. V roce 1994 ho restituenti odprodali společnosti ČEZ, která provedla jeho kompletní rekonstrukci a od roku 1997 zámek slouží jako školící středisko a informační centrum Jaderné elektrárny Temelín. V prvním patře je zájemcům k dispozici rozsáhlá expozice na téma jaderné energetiky, energie, různých možností získávání energie. Druhá část expozice je věnována temelínské elektrárně, jejímu okolí, funkčnímu uspořádání, nejdůležitějším zařízením a tématům vztahujícím se k provozu elektrárny. Elektrárna má instalované dva bloky, každý po rekonstrukci s elektrickým výkonem 1055 MW. V roce 2016 elektrárna vyrobila přibližně 12,10 TWh elektrické energie.

Jak se dostat na místo veřejnou dopravou?

  • Informační centrum se nachází na okraji areálu elektrárny u silnice České Budějovice – Týn nad Vltavou. Z Českých Budějovic je možné se přepravit některými dálkovými, ale také místními linkami jedoucím do Týna nad Vltavou popřípadě dále. Díky blízkosti města Týna nad Vltavou je možné se k elektrárně dostat celodenně a spoje jezdí v přiměřené hustotě také o víkendech. Výstupní zastávka, která je nejblíž návštěvnickému centru, se jmenuje „Temelín, Březí u Týna, JE“.

Adresa:

  • Jaderná elektrárna Temelín
  • Temelín – elektrárna
  • GPS: 49.1812553N, 14.3864078E