Jihočeské motocyklové muzeum

Milovníci vůně benzínu a rychlosti a jednostopých vozidel mohou obdivovat české i zahraniční stroje v muzeu, které patří k nejrozsáhlejším v České republice. Právě zde se podíváte do historie výroby motocyklů, jež má v České republice významnou tradici.

V Českých Budějovicích na Piaristickém náměstí v tzv. Malé solnici se nachází Jihočeské motocyklové muzeum, které vystavuje téměř 100 exemplářů, dále si lze prohlédnout historické motory, vojenské motocykly, historická jízdní kola, staré mechanické hračky pro děti, dětská vozítka, modely letadel a také vše další, co patří k motocyklové minulosti. V muzeu jsou vystaveny stroje značek například Ariel, BMW, ČZ, DKW, Douglas, Expres, Harley-Davidson, Indian, Jawa, Kawasaki, Manet, Muriel, Nimbus, Ural či Voschod. Z vojenských motocyklů jmenujme například BMW, Condor, Harley-Davidson nebo Puch. Mezi závodními stroji zaujme JAWA 250 soutěžní ÚDA Praha – 1951. Jedná se o soutěžní motocykl vzniklý v armádním sportovním středisku ÚDA Praha úpravou sériového „péráka“ Jawa 250. Muzeum ho získalo od legendárního jezdce Františka Helikara z Liberce-Harcova. Mezi vystavovanými mopedy převažuje značka Stadion. Průvodcem muzea je erudovaný motoristický publicista, historik, grafik, aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic, a též restaurátor historických motocyklů Petr Hošťálek. „Dnes už to není ani zdaleka tak valné, ale v minulosti jsme patřili k nejvýznamnějším vývozcům velmi kvalitních a spolehlivých motorek, jako byly značky Jawa a ČZ. Připomeňte si pro někoho možná trochu zapomenutou historii, kdy tyhle motocykly vyhrávaly závody a brázdily silnice celého světa.“ Jiné Muzeum historických motocyklů nalezneme v Kašperských Horách, které má pobočky v Železné Rudě a v Bečově nad Teplou.

 

Jak se dostat na místo veřejnou dopravou?

  • Muzeum se nachází v samém středu města. Muzeum se tak může stát ideálním cílem například při procházce přes jedno z nejzajímavějších náměstí v České republice – přes náměstí Přemysla Otakara II.

Adresa :

  • Piaristické náměstí (Malá solnice / Salt Warehouse)
  • České Budějovice
  • GPS: 48.9760189N, 14.4715767E