Národní zemědělské muzeum v loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou

Pokud vás zajímá lesnictví, myslivost, rybářství a navíc architektura, určitě si nenechte ujít prohlídku v loveckém zámečku Ohrada. Díky těsné blízkosti ZOO můžete tyto dvě aktivity příjemně propojit a příjemně tak strávit celý den poznáváním našeho kraje.

Průčelí zámku Ohrada

Národní zemědělské muzeum

Zámek Ohrada byl v letech 1708–1713 postaven v barokním slohu podle projektu architekta P. I. Bayera pro majitele hlubockého panství knížete A. F. Schwarzenberga jako lovecký zámek, který měl sloužit k pořádání honů a honosných loveckých slavností. Dnes je pobočkou Národního zemědělského muzea, které má další pobočky v Praze, Čáslavi, Kačině a Valticích. Lovecké muzeum na Ohradě vzniklo již v roce 1842, patří mezi naše nejstarší muzea. Byly v něm soustředěny rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a vycpanin. Například Sallačova sbírka 400 kusů paroží obsahuje paroží jelena Schomburgkova, který žil v Thajsku a v první polovině 20. století byl vyhuben. Velmi cenná jsou i paroží jihoamerických jelenů. Dále je v muzeu expozice čtyř velkých sladkovodních akvárií, kde jsou živé ryby a vodní rostliny. V expozici sokolnictví se dozvíme mnohé o jeho historii, moderních trendech a další zajímavostech. Muzeum pořádá i výstavy (například fotografie jelenů či psů) a doprovodné akce jako myslivecké slavnosti, výstavy, akce i festivaly. Muzeum má společnou vstupenku se sousední Jihočeskou zoologickou zahradou Hluboká nad Vltavou, která chová přes 300 druhů zvířat (například anakondu, antilopy, jezevce, klokany, kočkodany, medvědy, tygry atd.). V okolí muzea je zámek Hluboká nad Vltavou a nádherná příroda včetně rybníků a lesů s možností výletů, pikniků a oslav.

Jak se dostat na místo veřejnou dopravou?

  • Z českobudějovického autobusového nádraží jezdí několik linek autobusů. Doporučujeme využívat pouze místní linky autobusů (nikoliv dálkové spojení mířící kupříkladu do Prahy), protože nejkratší cesta je z jedné ze zastávek před Hlubokou, kde dálkové autobusy vůbec nezastavují. Druhou možností je linka městské dopravy č. 4, nicméně její doba jízdy je delší. Pokud patříte k milovníkům železniční dopravy, doporučujeme cestu vlakem po trati 190 směrem na Strakonice. Hluboká nad Vltavou je druhou zastávkou, ale pozor: staví zde pouze vybrané vlaky, takže je nutné ověřit, zda můžete konkrétní vlak vůbec využít.

Adresa:

  • U Bezdreva 17
  • Hluboká nad Vltavou
  • GPS: 49.0416444N, 14.4222056E