Selské slavnosti Holašovice

V době slavností, obvykle v červenci, se do jinak poklidné vesničky sjedou lidé z celé republiky. K vidění jsou nejrůznější hudební vystoupení rozličných žánrů, tradiční řemesla a ukázky lidové kultury. Pokud chcete poznat kulturu jihočeského venkova, jedná se o ideální akci právě pro Vás.

Typická jihočeská vesnička Holašovice je osadou obce Jankov a nachází se 15 kilometrů západně od Českých Budějovic na okraji Blanského lesa pod zalesněnými vrchy Skalka, Švehlán a Vysoká. Okolo se prostírá významná kulturně historická oblast jihočeských Blat. Vesnička představuje unikátní dochovaný soubor hospodářských usedlostí, které byly stavebně a výtvarně upraveny v průběhu 19. století do specifické podoby tzv. selského baroka. Dosud existuje neporušená forma půdorysného řešení, parcelace i struktura zástavby, která je příkladem vesnického urbanismu z období vrcholné fáze středověké kolonizace. Díky tomu byly Holašovice zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vesnička pořádá každoročně v červenci Selské slavnosti, na které se každoročně sjíždí více jak dvě stovky lidových umělců a řemeslných tvůrců. Základem slavnosti je lidový jarmark s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky i ze zahraničí. Návštěvníci slavností mohou zhlédnout ukázky řemesel řezbářů, nožířů, mincovníků, dráteníků, kovářů, hrnčířů či zakoupit si výrobky z keramiky, kůže, proutí, paličkované krajky či tkaných oděvů. Děti si mohou vyzkoušet kreativní tisk na trička a tašky pomocí razítek s různými dětskými motivy, navlékání korálků a náhrdelníků, malbu na dřevěné motivy zvířátek, ruční zdobení perníků, malování keramiky či ruční kování na kovadlině. Jsou pro ně připraveny i projížďky na koních a chytání ryb z kádě do ruky. V návesním prostoru vyhrává hudba, především jarmareční zpívání.

Jak se dostat na místo veřejnou dopravou?

  • Mimo dobu pořádání je do této typické vesničky oceněné jako památka UNESCO intenzita veřejné dopravy nízká, ovšem v době konání slavností je možné dopravit se autobusy z Českých Budějovic po celou dobu programu.

Adresa / Location:

  • Holašovice
  • GPS: 48.9686892N, 14.2724511E
  • http://www.holasovice.eu/