Zámek Hluboká nad Vltavou

Jedná se o jeden z nejvyhledávanějších českých zámků. Hluboká nad Vltavou se nachází na severním okraji budějovické rybniční pánve, na příkrém ostrohu nad řekou Vltavou. Pohled na bílý novogotický zámek, který dominuje širokému okolí, vyvolává dojem, že se nacházíme v anglické krajině. Na zámku se točila česká filmová pohádka Pyšná princezna, která se stala již tradiční součástí vánočních oslav.

Původně královský hrad se po mnoha změnách stal v roce 1661 majetkem rodu Schwarzenbergů. Současná romantická novogotická podoba zámeckého areálu včetně parku a okolní krajiny byla inspirována cestami knížecího páru Schwarzenbergů do Velké Británie. Vzorem pro přestavbu byl hlavně královský zámek Windsor, podle kterého se nazývá současná panovnická rodina. V 19. století se Hluboká stala sídelním zámkem hlubocké větve Schwarzenbergů a zůstala jím až do roku 1947. Stěny a stropy interiérů jsou bohatě zdobeny dřevořezbami a ušlechtilým dřevem. Dále jsou zde ke shlédnutí obrazy evropských mistrů 16. až 18. století, lustry, vitráže a vzácná keramika. V suterénu zámku je přístupná zámecká kuchyně se zámeckou cukrárnou a osobním i jídelním výtahem z počátku 20. století. V okolí zámku se nacházejí hospodářské dvory a obory s množstvím zvěře. Dva kilometry jihozápadně od zámku se nalézá druhý největší rybník České republiky – Bezdrev. Dnes můžete v okolí zámku navštívit taktéž Alšovu jihočeskou galerii, Zoologickou zahradu Ohrada, sportovně-relaxační areál či letní aquapark, lze odtud vyrazit na vyhlídkovou plavbu po Vltavě.

Jak se dostat na místo veřejnou dopravou?

  • Z českobudějovického autobusového nádraží jezdí několik linek autobusů. Druhou možností je linka městské hromadné dopravy č. 4, nicméně její doba jízdy je delší. Hluboká nad Vltavou má sice ve své blízkosti dvě železniční zastávky, ale obě jsou pro dopravu na zámek nevyhovující z důvodu větší vzdálenosti, o četnosti spojů zastavujících v těchto zastávkách ani nemluvě. Mimo konvenčních druhů dopravy je možné se k zámku dostat také motorovou lodí, kdy plavba městem a jeho okolím může být určitě zajímavou příležitostí k poznání krajiny v místech svých studií. K památkám v okolí Hluboké je možno využít také cyklostezku a in-line stezku, kde doporučujeme odpočinout si v Českém Vrbném – v nově vybudovaném zázemí pro návštěvníky stezky.