Zámek Mitrowicz v Kolodějích

Je to ojedinělý, romanticky působící a nově zrestaurovaný barokní zámek rodu Wratislavů z Mitrowicz postavený v 18. století. Troufáme si tvrdit, že je to nejen úplně nový turistický bod na mapě Jihočeského kraje, ale též nový konkurent zámku Hluboká nad Vltavou.

Picknick u zámku s přáteli

Zámek Mitrowicz

Zámek se nachází na břehu řeky Lužnice v blízkosti Týna nad Vltavou, odkud se k němu lze od června až do srpna dostat speciální lodní dopravou. Čtyřicetiminutová projížďka lodí vede také přes soutok Vltavy s Lužnicí. Zámek patří mezi památkově chráněné objekty. V reprezentativním patře můžeme obdivovat unikátní fresky, které zobrazují výjevy ze života diplomata Václava Wratislava z Mitrowicz zvaného Tureček. V roce 1591 se vydal s poselstvem císaře a českého krále Rudolfa II. k tureckému sultánovi do Cařihradu. Obvinili ho však ze špionáže, zatkli a mladý aristokrat strávil rok a půl na galejích a dva roky v nejhorším tureckém vězení – Černé věži (nutno podotknout, že se nejedná o stejnou Černou věž jako v centru Českých Budějovic), které se přezdívalo hrob živých. Ve druhém patře je k dispozici šest zámeckých pokojů s kapacitou 18 lůžek. Jednotlivé pokoje mají zrestaurovaná původní zámecká kamna a jsou zařízené historickým nábytkem, současně ale nabízejí moderně pojatý koupelnový box a pohodlná lůžka pro dokonalý odpočinek a relaxaci. Využívají je například svatebčané, kteří mohou na zámku realizovat celou svatbu a v zámeckém svatebním apartmá zažít „neopakovatelnou“ svatební noc. Na zámku se nachází též kaple sv. Anny, jejíž interiér je bohatě zdobený freskami a ilusivními malbami. V parku nalezneme též rodinnou kryptu rodu Wratislavů z Mitrowicz. Na zámku a v parku se pořádají různé akce, výstavy, festivaly, pikniky apod.

Jak se dostat na místo veřejnou dopravou?

  • Pro cestu lze využít autobusovou dopravu. Přímé spojení z Českých Budějovic není četné, nicméně při využití přestupu v Týně nad Vltavou je spojení bezproblémové v kteroukoliv denní dobu.

Adresa / Location:

  • Koloděje nad Lužnicí 1,
  • Týn nad Vltavou
  • GPS:49.2521869N, 14.4189689E